Založ si blog

O nepotopiteľných.

Nepotopiteľný Sam, inak známy aj ako Oscar, bol kocúr – maskot, na troch lodiach. Svoju púť po svetových moriach začal s neznámym námorníkom z posádky nemeckej bojovej lode Bismarck. Dňa 18. mája 1941 bol už na jeho palube keď sa pohyboval z Nórskeho fjordu Bergen smerom na Atlantický oceán, aby tam narušoval zásobovacie trasy smerujúce do Veľkej Británie. Dňa 27. mája 1941 sa po torpédovaní Bismarck potopil a z jeho posádky 2200 mužov sa zachránilo iba 115 námorníkov. Kocúra Oscara, ktorý sa kdesi odplavil na kuse dosky po niekoľkých hodinách od potopenia vylovil ako jediného britský torpédoborc HMS Cossack na ktorom dostal meno Sam a niekoľko mesiacov zostal na jeho palube. Teda až do 24. októbra 1941, kedy bol Cossack ťažko poškodený torpédom vypáleným z nemeckej ponorky U-563. Pri výbuchu zahynulo 159 námorníkov, ale Sam zase prežil. Posádku aj s kocúrom Samom vzal na palubu torpedoborec HMS Legion. Pri Gibraltári sa poškodený Cossack 27. októbra 1941 potopil. Potom bol Sam “prevelený” na palubu HMS Ark Royal, ktorý sa podieľal na potopení Bismarcka, ale ani tam nemal Sam kľudný život. Pri návrate z Malty bola loď torpédovaná ponorkou U-81 a dňa 14. novembra 1941 po prieniku veľkého množstva vody do trupu išla veľmi pomaly ku dnu. Všetci námorníci boli zachránení. Až na Sama. Ten bol nájdený neskôr motorovým člnom zase ako sa držal drevenej dosky nezranený ale veľmi “rozhnevaný”. Sama už na žiadnu loď neposlali, presťahovali ho do námornického domu v Belfaste, kde prežil koniec vojny a kde dodýchal v roku 1955.
( Zdroj: internet)
Na našej politickej scéne sa vyskytla v poslednej dobe tiež nejedna nepotopiteľná bytosť. Vyskytujú sa medzi politikmi alebo poslancami. Lovia a živia škandále iných, spoliehajúc sa na to, že všetci ľudia stratili pamäť a zabudli na to, čo robili a ako sa správali oni sami. Pred časom sa jeden z nich vyjadril, že by kýblikom, ako kedysi na pieskovisku, mlátil po hlave takých ako je iný plagiátor s titulom JUDr. To, že kýblik už jemu samému poletoval nad hlavou asi pre náhlu stratu pamäte a nekritickú samoľúbosť ešte netušil. Ako aj jeho konkubíne, ktorej plagiátorstvo u iných vadilo, ale to jej, bolo akože v poriadku. Moralizovanie a zveličovanie nedostatkov do žerava u oponentov sa v momente zvrtne, ak sa jedná o seba, alebo o “svojich”. Vtedy už nič neplatí. To je také pokrytectvo a farizejstvo, podceňovanie inteligencie a šponovanie trpezlivosti ľudí, až to plieska dverami. Je pre mňa rozčarovaním, že na takýchto zákerných hrách sa zúčastňujú aj ženy poslankyne a kvázi političky. Aby nedošlo k omylu, nie som proti tomu, aby sa ženy akokoľvek angažovali. V mojom živote som ženy vnímal ako jemné, nekonfliktné, milé a mimoriadne obetavé stvorenia. A ako také ich mám rád. Preto by som očakával, že sa takto budú správať aj v politike. Teda, že budú obrusovať a krotiť parlamentné trenice a presadzovať umiernené riešenia konfliktov či na domácej alebo medzinárodnej scéne. S poľutovaním však musím konštatovať, že sa tak v našom parlamente nedeje. A to, čo tam vidím, sa s mojou predstavou o ženách žiaľbohu vôbec nezhoduje.
Kocúr Sam, alias Oscar sa stal nepotopiteľným vďaka kusu laty, ktorá ho udržala na hladine po výbuchu torpéda. Naše kvázi politické celebrity sa pre zmenu stali nepotopiteľnými aj napriek kolosálnym výbuchom ich škandálov a držia sa na hladine vďaka svojim voličom, ktorí im tak umožňujú spokojne a bez hanby si užívať ich poslanecké platy a výhody.
A o tom to je. Ďakujem za pozornosť.

Palla facka na sále. .. .

14.06.2020

V parlamentném bufete sa toť nedávno mezi dvoma poslancami iskrilo, šermuvalo rukáma, potom aj škrtilo, dálej sa volalo o pomoc tamojšého čašníka a nakoniéc sa aj poldegrafuvalo. Červené krky. Jeden poslanec, teda ten jakože škrtič, póvonne jakýsik údajne pofidérný herec, bol na tento výtržnícký kúsek nakonec aj hrdý, ked ho, jakože toho druhého aj nedokopal. Koho [...]

To je dobre, aj to je dobre. .. .

01.06.2020

Sedím si len tak, pekne-krásne skrčený ve fotele a kukám televízor s dálkovú prehazuvačkú v pohotovostnéj polohe na pupku a čo vidím. Konečne. Nesklamali ma. Jenna tlačovka za druhú, šelijaké vyhlásenie ministrov, preccedov, s otázkami aj bez otázek od škrabákov a v duchu si opakujem, že to je dobre, to je dobre. Aha, hen zaseky vidím poslancov jako sa hádajú kerá [...]

Masaker na americkej univerzite. *

14.05.2020

Nestal sa včera, ani vlani, stal sa 4.mája 1970 na univerzite v Kente, amerického štátu Ohio. Nespáchal ho nejaký nesvojprávny ozbrojený občan, ani zo skúšky vyrazený študent, ani ohrdnutý paroháč. Páchateľ bol guvernér James Allen Rhodes a ním povolaná národná garda. Postihnutí neboli vagabundi, ktorí by rabovali ale účastníci mierového pochodu a potenciálni [...]

Donovaly, starosta, Miroslav Daňo

Starosta Donovál o lyžiarskej hale: Ide o budúcnosť celej obce

13.07.2020 00:00

Rozhovor so starostom obce Donovaly Miroslavom Daňom o výstavbe lyžiarskej haly.

loď, USS, požiar, USA, San Diego

V prístave v San Diegu horela americká vojnová loď

12.07.2020 23:58

Na jednej z lodí amerického vojenského námorníctva zakotvených na základni v kalifornskom San Diegu vypukol v nedeľu prudký požiar.

migranti, more

Francúzsko a Británia posilňujú spoluprácu v boji proti pašerákom migrantov

12.07.2020 21:02

Dohoda má zaistiť zlepšenie vzájomnej výmeny spravodajských informácií o fungovaní pašeráckych sietí.

pocasie-13-7-2020

Medard stále šarapatí, budú dažde pokračovať?

12.07.2020 18:00

Týždeň bolo počasie premenlivé, aj horúčavy, aj daždivé obdobie. Bude to pokračovať alebo sa situácia upokojí? Aké budú teploty?